Olajok a kutyának – érdemes bevezetni ezeket kedvencünk étrendjébe?
A kutyák étrendjében az olajok fontos szerepet játszanak, mivel hozzájárulnak a szervezet megfelelő működéséhez. Ezek nemcsak kiváló energiaforrást biztosítanak, hanem segítik a hormonháztartás egyensúlyának fenntartását, gyulladáscsökkentő hatásuk van.
Emellett elősegítik bizonyos vitaminok, például az A-, D-, E- és K-vitamin felszívódását is. Az olajok közül azonban nem mindegyik egyformán előnyös a kutyák számára.
Nem minden olaj jó
A piacon számos kutyáknak szánt olaj létezik – növényi és állati eredetű olajok egyaránt. A növényi olajok, mint a lenmagolaj vagy az olívaolaj, omega-3 és omega-6 zsírsavakat tartalmaznak, de ezek biológiai hasznosulása kutyáknál nem mindig optimális. Az omega-3 zsírsavak linolsav formájában vannak jelen, amelynek több átalakulási folyamaton kell keresztülmennie, mielőtt a kutya szervezete fel tudná használni. Az omega-6 zsírsavak ugyan gyulladáscsökkentők lehetnek, de mértéktelenül használva kedvezőtlen hatást is kifejthetnek.
Az állati eredetű olajok között találhatunk előnyösebb opciókat. Például a tőkehalból származó olajok túlzott mennyiségű D-vitamint tartalmazhatnak, amely a kutya étrendjében súlyos rendellenességeket okozhat.
Ezért a legoptimálisabb megoldás, ha lazacolajat adunk a kutyának, amely egyrészt egyesíti a többi olaj minden előnyét, másrészt minimalizálja a fogyasztásukkal járó esetleges káros hatások kockázatát.
Lazacolaj kutyák számára - tulajdonságok
Más állati eredetű zsírokkal ellentétben a lazacolajnak nincs energetikai funkciója. A lazacolaj az egyik legjobb választás, mivel gazdag omega-3 zsírsavakban, különösen EPA és DHA formában, amelyek könnyebben hasznosulnak a kutyák szervezetében.
Melyik a legjobb lazacolaj a kutya számára?
Mire figyeljünk, amikor halolajat választunk a kutya számára? Először is, olyan olajat válasszunk, amely átlátszatlan csomagolásban érkezik, mivel az omega-3 zsírsavak fény hatására gyorsan oxidálódhatnak, ami rontja az olaj minőségét. A színezett üvegből vagy vastagabb műanyagból készült üveg biztosítja, hogy a kutyájának szánt halolaj tovább maradjon friss.
Fontos figyelembe venni azt is, hogy honnan származik a lazac, amelyből az olajat készítik. A vadon élő lazacból készült olaj jobb minőségű, mert magasabb az omega-3 zsírsavtartalma, mint a tenyésztett lazacoké.
Ha kisebb testű kutyánk van, vagy csak egy kutyát tartunk, érdemes kisebb kiszerelésű lazacolajat választani, mert a felbontás után néhány héten belül el kell fogyasztani, különben romlik a minősége.
Halolaj kutyáknak – adagolás
A lazacolaj különösen ajánlott, ha BARF-diétával etetjük a kutyánkat, de a kész kutyatápok kiegészítéseként is hasznos lehet, még akkor is, ha a táp összetevői között már szerepel omega-3 zsírsav. Az adagolás tekintetében kövesd a gyártó ajánlását, vagy konzultálj állatorvossal, hogy biztosítsd a megfelelő mennyiséget.
A legkényelmesebb módja, ha minden nap néhány csepp olajat adunk a kutya szárazeledeléhez. Az olaj íze kellemes a kutya ízlelőbimbói számára, így kedvencünk még jobban fogja élvezni az ételeket.
Hogyan kell adagolni? A mennyiség az állat súlyától függ. Az ajánlott adagokra vonatkozó konkrét információk a termék címkéjén találhatók.
Ne feledjük, hogy a kutyája étrendjének bármilyen változásáról érdemes az állatorvossal konzultálni.