A ragadozó emlősök közül a macskák használják a legtöbb különféle hangot a kommunikációra. Ez a gazdag vokális repertoár többek között a szociális szerveződésből, éjszakai életmódjukból és abból fakad, hogy a kölykök viszonylag sokáig maradnak az anyjukkal. Ebben a cikkben egyetlen (de annál kifejezőbb!) hangot vizsgálunk meg: a dorombolást. Nézzük meg együtt, miért is dorombol a cicánk, és hogy valóban gyógyít-e a macskadorombolás.
Mi is az a dorombolás?
A macskák csukott szájjal dorombolnak, folyamatosan, kilégzés és belégzés közben is, és ez a hang néhány másodperctől akár több percig is tarthat. Ez a kellemes, alacsony frekvenciájú (25-150 Hz) hang általában akkor jelentkezik, amikor simogatjuk kedvencünket, például a pofácskáján vagy finoman a farka tövénél.
Érdekesség, hogy a házi macskák általában szívesen dorombolnak, míg a kóbor macskák ritkán, vagy soha. Hangos dorombolást hallhatunk például ebédidőben, ami annak jele, hogy cicánk kedvenc eledelét követeli. A tudósok megfigyelték, hogy az állatok halkabban dorombolnak, ha „beszélgetőtársuk” (például az anyjuk) közel van. Így a macskák kockázat nélkül kommunikálhatnak, anélkül, hogy a ragadozók meghallanák őket.
Mit jelent a dorombolás?
A macskák már néhány nappal a születésük után elkezdenek dorombolni, hogy ezzel jelezzék: „Mami, itt vagyok, és jól vagyok”. Ez egy barátságos jelzés, amely a közelséghez és a szociális elfogadáshoz kapcsolódik. Fontos azonban megjegyezni, hogy a dorombolás nem csak pozitív ingerek hatására jelenik meg.
A hosszú távú megfigyelések alapján sikerült azonosítani azokat a helyzeteket, amelyekben a macskák a leggyakrabban dorombolnak: Ezek a következők:
- szoptatás közben,
- más macskákkal való interakciók során,
- kellemes érzések hatására,
- amikor ételt kérnek tőlünk,
- félelem esetén,
- stresszhelyzetben,
- betegség idején.
Az állatvilág kutatói – köztük a Missouri Egyetem professzora, Dr. Leslie A. Lyons és a San Diego Humane Society igazgatója, Gary Weitzman – úgy vélik, hogy a macskadorombolás nem csak kommunikációs eszköz, hanem terápiás hatású is. A macskák így nyugtatják meg magukat, gyorsítják szervezetük regenerációját és „gyógyítják” a sérüléseket.
A dorombolás hatása az emberre
Az Észak-Karolinai Állatkommunikációs Intézet tudósai azt javasolják, hogy minden családban legyen legalább egy macska. Miért? A tudomány már régóta vizsgálja a Felis catus fajt, és ma már tudjuk, hogy ezeknek az állatoknak a jelenléte jótékony hatással lehet a családtagok egészségére.
· A macskadorombolás gyógyítása alacsony frekvencián
A dorombolás gyógyító hatását az támasztja alá, hogy e hang alacsony frekvenciájú (25-150 Hz). A The felid purr: A healing mechanism? című cikkből, amely a The Journal of the Acoustical Society of America folyóiratban jelent meg, megtudhatjuk, hogy az ilyen frekvenciájú rezgések:
- erősítik az izmokat, a csontokat és az ízületeket,
- enyhítik a fájdalmat,
- csökkentik a duzzanatot;
- mérséklik a légszomjat,
- felgyorsítják a sebgyógyulást.
· A dorombolás erősíti a mentális egészséget
Az Állatterápiák a betegek és fogyatékkal élők kezelésében és rehabilitációjában című cikkből (Medycyna Rodzinna 1a/2018) megtudhatjuk, hogy a dorombolás (és a macskák simogatása) jótékony hatással van a lelki állapotunkra: csökkenti a szorongást, megnyugtat, ellazít és javítja a közérzetet.
· A dorombolás támogatja a keringési rendszert
A ritmikus, alacsony frekvenciájú rezgések csökkentik a stresszt és a vérnyomást, így a macskadorombolás pozitív hatással van a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésére. Ezt igazolja egy a Journal of Vascular and Interventional Neurology szakfolyóiratban 2009-ben publikált tanulmány is. A kutatók megfigyelték, hogy a macskatartók jelentősen kisebb kockázatnak vannak kitéve a szívroham és más keringési betegségek miatti halálozással szemben.
Amint látjuk, a tudományos kutatások igazolják, hogy a macskadorombolás gyógyít és javítja a közérzetet. Ráadásul ez a tudás már a gyakorlatban is alkalmazható, hiszen létezik az úgynevezett felinoterápia, amely többek között szorongásos zavarok kezelésére is ajánlott.
És Önre milyen hatással van a macskája dorombolása?