A macska és a kisbabák – Félnek a macskák a gyerekektől?

Kot-i-dziecko–(nie)dobrana-para

Még a legfigyelmesebb és legjobban felkészült gazdik sem tudják előre megjósolni, hogyan fog egy macska reagálni az újszülött érkezésére. Megijed? Bekapcsol a védelmező ösztöne? Vajon egy macska és egy kisbaba együttélése nagy kockázatot jelent? Érdemes tovább olvasni, ha Ön is macskatartó és küszöbön áll a család bővülése!

Szeretik a macskák a kisbabákat? 

A macska és gyermek párosítás nem mindig olyan idilli, mint a filmekben vagy fotókon. Az állatokkal és gyerekekkel végzett kutatások azt mutatták, hogy a 12–30 hónapos kisgyerekek inkább a kutyák társaságát részesítik előnyben, mint a macskákét. Ennek valószínűleg az az oka, hogy a kutyák szívesebben játszanak a gyerekekkel, míg a macskák inkább elkerülik az interakciót.

Úgy tűnik tehát, hogy a válasz arra a kérdésre, hogy szeretik-e a macskák a gyerekeket, nem feltétlenül igen. Egy állattartók körében végzett felmérés szerint a macskák inkább a felnőttek számára tartalékolják az érzelmeiket, semmint a gyerekek felé.

A kutatásból az is kiderült, hogy a barátságos macska-gyerek kapcsolat gyakoribb volt azokban a háztartásokban, ahol legalább két felnőtt és több mint egy macska élt. A „magányos” macskák hajlamosabbak voltak az agresszióra és érzelmi közömbösségre. 

A szakértők megfigyelték, hogy a macska-gyerek kapcsolatot az állat származása és életkora is befolyásolja. A fiatalabb macskák, különösen azok, amelyek tenyésztőtől vagy menhelyről származnak, jobban viszonyulnak a gyerekekhez, mint az idősebb, „utcáról hazakerült” macskák. Érdekes, hogy az európai válaszadók gyakrabban számoltak be pozitív kapcsolatról a gyerekekkel, mint amerikaiak vagy kanadaiak.

Erről bővebben olvashatunk a Compatibility of Cats With Children in the Family című cikkben, amely a Frontiers in Veterinary Science magazinban jelent meg.

A macska és a kisbaba – (nem éppen) tökéletes páros?

Ha egy kisbaba születésére készülsz, valószínűleg felmerül benned a kérdés, hogy a háziállatod hogyan fogja ezt fogadni. Nos, a macskák nem rajonganak a változásokért, és nehezebben alkalmazkodnak az új helyzetekhez. Így valószínű, hogy az újszülött érkezése után nyugtalanná válik, és – legalábbis kezdetben – sokkal több időt fog a kanapé alatt tölteni.

Félnek a macskák a csecsemőktől? Nem feltétlenül. Csupán arról van szó, hogy egy ismeretlen szagú (irritáló kórházi szagokkal aromákkal gazdagított), hangoskodó és minden figyelmet magára összpontosító teremtmény megzavarja a macska kényelmes, rendezett életét. Ezért nem érdemes azt várni, hogy a macska és az újszülött első látásra egymásba szeretnek. 

Kot-w-domu-z-dzieckiem-czy-to-bezpieczne

Hogyan készítsük fel a macskát a gyermek érkezésére?

  1. Engedjük, hogy a macska megszokja a baba dolgait (pelenkázóasztal, kiságy, babakocsi stb.).
  2. Biztosítsunk a macska számára szórakozási lehetőséget, például egy új kaparófát, akadálypályát vagy mászókát.
  3. Fokozatosan szoktassuk hozzá a macskát a baba sírásához (naponta lejátszhatunk neki egy felvételt az internetről).
  4. Mielőtt hazahoznánk a babát, ismertessük meg a macskát az új illattal (adhatunk neki egy ruhadarabot vagy takarót a baba illatával).

Ezekkel a módszerekkel kedvencünk nyugodtabb maradhat és biztonságban érezheti magát a változások ellenére is. 

Macska és kisgyermek együtt – Biztonságos?

Sajnos még mindig él az a tévhit, hogy a macskák ok nélkül támadnak, harapnak, karmolnak, sőt, álmukban megfojtják az újszülötteket. Nem csoda, hogy a leendő szülők elgondolkodnak azon, vajon biztonságos-e a macska és az újszülött egy háztartásban. 

A babonákkal ellentétben a macskák nem démoniak, és nem akarnak kárt tenni a gyermekekben. Éppen ellenkezőlega macska simogatása és dorombolása előnyös lehet a gyermek fejlődésére! Az újszülött érkezése után azonban figyelni kell a macska viselkedését. Előfordulhat, hogy a macska a baba fejéhez fekszik – bár ezt azért teszi, hogy melegen tartsa a babát, mégis megnehezítheti számára a légzést. 

Azonban, ha a házi kedvenc viselkedési problémákkal küzd, előfordulhat, hogy agresszívvá válik. Ilyen esetben mindenképpen vigyük el állatorvoshoz, mivel az agresszió gyakran betegség tünete lehet. Ha a macska egészséges, érdemes felkeresni egy viselkedésterapeutát, aki segíthet a probléma megoldásában. 

Ne démonizáljuk a macskákat és hozzáállásukat a gyerekekhez. Inkább segítsük kedvencünket felkészülni az új családtag érkezésére, és ne feledkezzünk meg róluk és szokásaikról a gyermek születése után sem. Legyünk mindig racionálisak és felelősségteljesek mind a kisbaba, mind a házikedvencünk iránt.

A Fitmin által kínált macskaeledelek teljes áttekintését a fitmin.hu oldalon találja:

tlacitko-e-shop